ИНФО
100 години от рождението на професор Рикардо Пикио
Изложбата е подготвена от екип на БАН благодарение на достъпа до архива на учения, любезно предоставен от наследниците му. Освен фотоси на непубликувани досега материали, ще бъдат представени и оригинални експонати като паспорта, с който Р. Пикио идва в България през есента на 1942 г., дипломната му работа върху Пенчо Славейков (1946), грамотата за Международна награда „Братя Кирил и Методий“ (1983), ордени, медали, фрагменти от кореспонденцията му с изтъкнати учени като Р. Якобсон, Ю. М. Лотман, П. Динеков и др.
И двете инициативи са под патронажа на вицепрезидента на Република България г-жа Илияна Йотова, с чието приветствие ще бъде открита възпоменателната вечер. Ще поздрави участниците Нейно превъзходителство г-жа Джузепина Дзара, посланик на Република Италия в Република България. Доклад за живота и делото на Рикардо
Пикио ще изнесе проф. Красимир Станчев (Рим). Проф. А.-М. Тотоманова (София), проф. А. Е. Наумов (Полша) и проф. Дж. Дзифер (Италия) ще споделят спомени от работата си с учения, ще бъдат прожектирани откъси от интервюта с него. Изложбата ще бъде открита от директорката на Централната библиотека на БАН д-р Силвия Найденова.
Италианец по произход, славист-българист по образование, филолог по призвание, Р. Пикио дълги години преподава и развива научно-изследователска и научно-издателска дейсност както в Италия (Флоренция, Пиза, Рим, Неапол), така и в Съединените щати (Йейл), чувствайки се навсякъде гражданин на онази Литературна република (Respubica litterarum) без национални граници, за която са мечтали интелектуалците от Ренесанса и Просвещението. За тази Република той говори и при връчването на Международната награда „Братя Кирил и Методий“ (София, 1984 г.), присъдена му през 1983 г. Започнал с дипломна работа върху Пенчо Славейков, продължил с новаторски изследвания върху Паисий Хилендарски и Евтимий Търновски, Р. Пикио постепенно слиза към корените на българската и славянската книжовност, към делото на Кирил и Методий и към идеите на Черноризец Храбър, посвещавайки множество вдъхновени и изпълнени с нови търсения страници на възникването на литературната традиция в общността, която той назовава Slaviа Ortodoxa. Тази общност той често разглежда в съпоставка с литературното и езиково развитие в романския свят, търсейки нейните европейски измерения. За всичко това говорят както публикациите му, така и многобройните материали в неговия архив, една малка част от които ще бъдат показани на изложбата, с чието откриване ще завърши възпоменателната вечер. Изложбата е подготвена от екип на БАН благодарение на достъпа до архива на учения, любезно предоставен от наследниците му. Освен фотоси на непубликувани досега материали, ще бъдат представени и оригинални експонати като паспорта, с който Р. Пикио идва в България през есента на 1942 г., дипломната му работа върху Пенчо Славейков (1946), грамотата за Международна награда „Братя Кирил и Методий“ (1983), ордени, медали, фрагменти от кореспонденцията му с изтъкнати учени като Р. Якобсон, Ю. М. Лотман, П. Динеков и др. И двете инициативи са под патронажа на вицепрезидента на Република България г-жа Илияна Йотова, с чието приветствие ще бъде открита възпоменателната вечер. Ще поздрави участниците Нейно превъзходителство г-жа Джузепина Дзара, посланик на Република Италия в Република България. Доклад за живота и делото на Рикардо Пикио ще изнесе проф. Красимир Станчев (Рим). Проф. А.-М. Тотоманова (София), проф. А. Е. Наумов (Полша) и проф. Дж. Дзифер (Италия) ще споделят спомени от работата си с учения, ще бъдат прожектирани откъси от интервюта с него. Изложбата ще бъде открита от директорката на Централната библиотека на БАН д-р Силвия Найденова.
Наред с множество български колеги, на вечерта ще присъстват и чуждестранните участници в Деветия международен колоквиум по старобългаристика, който ще се проведе в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ от 28 до 30 август и в чиято програма е включено специално заседание, посветено на научното дело на професор Рикардо Пикио.